#LaboratoriaPrzyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoła otrzymała z budżetu państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.

Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.
W ramach Laboratoriów Przyszłości Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Sportowymi im. Janusza Kusocińskiego w Chorzowie otrzymała wsparcie finansowe, za które:

• wyposażono pracownię kulinarną w zestaw mebli kuchennych wraz z płytą indukcyjną, lodówką oraz piekarnikiem. Zakupiono blendery, miksery oraz wyposażenie kuchenne takie jak: miski, talerze, szklanki, sztućce, stolnica, wałek do ciasta i inne. Powyższy sprzęt będzie wykorzystywany do przyrządzania z uczniami m.in.: sałatek, kanapek, koktajli owocowych, galaretek i babeczek,
  • zakupiono wyposażenie pracowni krawieckiej: maszyny do szycia, nici i igły, naparstki, szpilki, miary krawieckie, kanwy, szydełka, muliny i włóczki w różnych kolorach oraz materiały tekstylne. Uczniowie będą szyć m.in.: fartuszki, poszewki na poduszki oraz małe poduszki w różnych kształtach. Z muliny będą wykonywać bransoletki przyjaźni, na szydełku małe serwetki, a z filcu uszyją etui na telefon lub tablet,
  • pracownie komputerowe zyskały drukarki 3D, skaner 3D oraz programowalne klocki LEGO Education SPIKE. Dzięki programowaniu uczniowie będą mogli rozwijać umiejętność krytycznego myślenia, analizowania danych i rozwiązywania złożonych, rzeczywistych problemów. Rozwiązanie to składa się z klocków LEGO, programowalnego elementu HUB z kilkoma portami, języka programowania Scratch oraz modułów do nauki STEAM rozwijających pewność siebie i umiejętność krytycznego myślenia. Dla bardziej zaawansowanych uczniów istnieje także możliwość programowania w zaszytym w oprogramowaniu języku tekstowym MicroPython,
  • aula szkolna została doposażona w fachowe mikrofony, oświetlenie a także aparat fotograficzny. Dzięki temu możliwe będzie organizowanie imprez i występów uczniów w bardziej profesjonalny sposób.